Aureliano Buenda - charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Aureliano Buenda – „pierwsza istota ludzka urodzona w Macondo”. Gdy go poznajemy ma sześć lat, jest cichy i zamknięty w sobie. Opowieści jego brata o nocnych wyprawach do kochanki i świadomość sprzeciwu ojca sprawiły, że zaczął czuć odrętwienie i pogardę dla mądrości rodziciela. Zajmuje się sztuką złocenia, wkrótce zdobywa w niej biegłość. Jest pracowity i oddany swej pasji. Często zamyka się w swej pracowni. Przez długi czas nie potrafi się zakochać, oczarowuje go dopiero młodziutka dziewczynka Remedios.

Po śmierci Remedies doszedł do siebie, jednak nie chciał ponownie się ożenić. Przez niektórych uważany był za człowieka sentymentalnego, ze skłonnością do indywidualizmu. Po wybuchu wojny i wprowadzenia w Macondo rządów wojskowego terroru postanowił jednak działać – zwołał młodych mieszkańców miasta i odbił wojskowym broń. Uznany został za prawowitego szefa cywilnego i wojskowego Macondo. Od tego momentu kazał nazywać się pułkownikiem. Postanowił przyłączyć się do rewolucyjnych wojsk Victoria. Pułkownik Aureliano Buendia wywołał trzydzieści dwa powstania i wszystkie przegrał. Miał siedemnastu synów z siedemnastoma żonami, ochrzczonych przez Urszulę imieniem Aureliano, z których wszyscy zginęli jednej nocy. Bohater przeżył próbę otrucia, a także próbę rozstrzelania go przed plutonem egzekucyjnym (uratował go brat José Arcadio mierząc do kapitana plutonu egzekucyjnego, dzięki czemu ponownie rozpoczęła się wojna).
W trakcie działań zbrojnych został obwołany przywódcą rewolucji i po kilkunastu klęskach zwycięski wkroczył do Macondo. Odmówił przyjęcia Orderu Zasługi z rąk prezydenta Republiki, był głównodowodzącym sił rewolucyjnych od granicy do granicy. Odrzucił państwową rentę i żył z produkcji złotych rybek w Macondo. Jedyną ranę zadał sobie sam po dwudziestu dwóch latach wojny domowej i poddaniu Neerlandii. Zmarł ze starości w Macondo, pozostała po nim w miasteczku ulica jego imienia.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Stu lat samotności w pigułce
2  Polityka w „Stu latach samotności”
3  Remedios Buenda - charakterystykaKomentarze: Aureliano Buenda - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: