Urszula Iguáran - charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Urszula Iguáran – żona José Arcadio Buenda, pracowita i twardo stąpająca po ziemi kobieta. Cierpliwie znosiła kolejne eksperymenty męża, oddała mu nawet swoje rodowe złoto. Zaprotestowała dopiero, gdy ten postanowił przenieść Macondo – zbuntowała wszystkie kobiety w osadzie przeciwko temu pomysłowi. Kobieta przedsiębiorcza, zajmuje się wypiekiem słodyczy, które sprzedawane są w całej okolicy. Dzięki zaoszczędzonym pieniądzom rozbudowuje rodzinny dom, by zatrzymać w nim swoje dzieci.

Urszula przez całe życie miała silną osobowość i w chwilach tragicznych to ona przejmowała rządy. Potrafiła nawet zarządzać w Macondo po tym, jak jej potomek Aureliano wprowadził krwawe rządy. Chociaż Pietro Crespi, który często bywał w jej domu i oświadczył się córce Urszuli odrzucony popełnił samobójstwo zorganizowała żałobne uroczystości i kazała pochować go na cmentarzu. Mimo wojny i utraty majątku Urszuli udawało się utrzymywać rodzinne więzi. Dzięki pomocy Santy Sofii de la Piedad odzyskała dawny majątek, opierała się starości, twierdząc, że póki żyje w ich „domu wariatów” nie zabraknie pieniędzy.

Była długowieczna, nawet mimo swoich prawie stu lat zachowywała jasny umysł i niezwykłą żywotność. Z czasem straciła wzrok, jednak nauczyła się poruszać sprawnie po domu dzięki innym zmysłom. Wciąż pojawiała się tam, gdzie jej nie chciano. Swojego prawnuka pragnęła wychować na papieża.

Po śmierci Amaranty położyła się do łóżka i przestała wstawać. W czasie nieustannych dreszczów straciła poczucie rzeczywistości, a dzieci traktowały ją jak zabawkę. Gdy deszcze minęły na jakiś czas odzyskała świadomość i zajęła się porządkowaniem domu. Gdy przeminął ciepły wiatr Urszula znowu zaczęła widzieć swoich bliskich zmarłych i rozmawiać z nimi. Przeszłość zupełnie pomieszała się jej z teraźniejszością. Z czasem skurczyła się niczym mumia, nie dawała oznak życia. Sofia karmiła ją jak dziecko. Przed śmiercią modlitwy mieszał z przestrogami dla rodziny. Zmarła w Wielki Czwartek i pochowano ją w niewielkiej skrzyneczce. Na pogrzebie było niewiele osób, które ją pamiętały. Miała sto piętnaście lub sto dwadzieścia lat.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Sto lat samotności – streszczenie szczegółowe
2  „Sto lat samotności” – plan wydarzeń
3  José Arcadio Buenda - charakterystykaKomentarze: Urszula Iguáran - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: